Fokus na… szarość w aranżacji wnętrz

Charakterystyka

Szarość to kolor bardzo neutralny, achromatyczny, na czele z bielą i czernią – można go uznać jako pośredni między nimi. Dzięki temu świetnie współgra z otoczeniem i może wyglądać zupełnie inaczej w zależności w jakim stylu go zastosujemy – zarówno jeśli chodzi o aranżację przestrzeni, jak i stylizację sylwetki. Kolory żywe może stłumić, a dla pastelowych stanowić kontrast. Taka trochę “szara eminencja” wśród barw.

Jeśli chodzi o podstawowe odcienie szarości, wyróżniamy:

BeFunky Collages — kopia

To są oczywiście przykłady, odbiór uzależniony jest też od ustawień monitora. Mówiąc w skrócie, odcieniami są: platynowy – srebrzystobiały, siwy – szarobiały, popielaty – podobny do popiołu, mysi – szaropopielaty lub szarobeżowy, taupe – brązowoszary i może mienić się zielenią lub fioletem, gołębi – jasnopopielaty z odcieniem niebieskiego, srebrny – metaliczny lub błyszczący odcień szarości, feldgrau – szarość wpadająca w wojskową zieleń, antracytowy – szaroczarny, stalowy – szaroniebieski o chłodnym odcieniu, marengo – ciemnoszary, cyna – szary z odcieniem srebra, grafit – ciemnoszary z odcieniem srebra.

Już od Was zależy wybór tego, który pasuje do Was najlepiej. Można zrobić analizę kolorystyczną i sprawdzić jaki masz typ urody, który odcień najlepiej z Tobą współgra. A jeśli chodzi o wnętrza – pełna dowolność. Niżej będą przykłady.

 

Symbolika 

Często można się spotkać z określeniem szarości, jako koloru pospolitego i monotonnego. Nie jest to do końca prawdą, a co więcej, może mieć nawet pozytywny wydźwięk. Osobom decydującym się na tę barwę w ubiorze przypisuje się dążenie do wyciszenia i równowagi wewnętrznej. Często nie manifestują swoich uczuć, nienawidzą braku porządku, są odpowiedzialni i pracowici. Raczej są introwertykami, twardo stąpającymi po ziemi. Wybierając ten kolor chcą pokazać, że nie potrzebują pomocy z zewnątrz i sami mogą sobie ze wszystkim poradzić. Z drugiej strony, jeśli chodzi o znaczenie szarości, jest ona odbierana jako barwa elegancka i formalna. To kolor dojrzałości i odpowiedzialności (czasem kojarzony z siwymi włosami).

Z psychologicznego punktu widzenia to kolor kompromisu – ani czarny ani biały. Im bliżej przechodzi w ten pierwszy staje się intensywniejszy i tajemniczy, a im bliżej drugiego, staje się żywszy i jaśniejszy. Będąc pozbawiony nacechowania emocjonalnego tworzy poczucie spokoju i opanowania. Szary jest stonowany, nie pobudza, a raczej ma być pobudzany i stymulowany przez inne kolory.

 

Szarość we frazeologii

Tutaj posiłkuję się przede wszystkim Słownikiem Języka Polskiego.

Szary człowiek – przeciętny, który niczym się nie wyróżnia. Podobnie używane jest określenie szara myszka.

Szara eminencja – osoba z pozoru mało znacząca, ale w rzeczywistości mająca na coś decydujący wpływ.

Na szarym końcu – na samym końcu.

Rządzić jak szara gęś/szarogęsić się – nadużywać swojej władzy.

Szara strefa – pojęcie ekonomiczne oznaczające niezakazaną przez prawo działalność gospodarczą odbywającą się z pominięciem prawa.

 

Szarość w aranżacji wnętrz

Szary, zarówno jak biały stanowi fajną świetną podstawę do wybrania go jako koloru przewodniego w mieszkaniu. Przeważnie sprawia, że cała aranżacja jest utrzymana w eleganckim tonie współczesnej klasyki.

3 3a3b 3c

Źródło zdjęć


41
 4445 36

 

Źródła: 1 2 3 4

Barwa szara tłumi i pośredniczy między innymi, żywymi kolorami. Daje im zabłysnąć i zwrócić na siebie uwagę.43  60

Źródła 1 2

Ciekawie też wygląda połączenie ze sobą różnych odcieni szarości. Na przykład popielaty będzie wydawał się jaśniejszy niż w rzeczywistości jeśli postawimy go na tle grafitu. A znowu antracyt ustawiony na tle gołębiego wyda się ciemniejszy.

3e    9adb15814ef77f97a16529e3b83fb7f3    19

Źródła 1 2 3

Jeśli chcemy wybrać szary kolor ścian musimy pamiętać o kilku istotnych rzeczach, żeby wnętrze nie smutne i przygnębiające, a nowoczesne i efektowne. Przede wszystkim stosujemy go w pomieszczeniach, gdzie jest duże doświetlenie światłem dziennym. Ciekawie też wygląda gdy jedną ze ścian pomalujemy na inny, jasny i żywy kolor, np. biel lub odcienie pastelowe albo zastosujemy tapetę lub fototapetę. Można też zaaranżować galerię z kolorowymi zdjęciami lub plakatami, takie małe elementy zdecydowanie ożywią spokojny odcień ściany. Jeśli natomiast to wnętrze będzie bardzo kolorowe można postawić na monochromatyczne grafiki.

W mniejszych pomieszczeniach, żeby sprawić wrażenie, że jest większe, możemy pomalować jedną ze ścian (najlepiej krótszą) na ciemniejszy kolor. Dzięki czemu optycznie będzie się ona oddalać, a ściany jaśniejsze będą pozornie się wydłużać

Jeśli decydujemy się na jeden kolor wszystkich ścian, przeważnie bezpieczniejszą opcją jest wybranie jaśniejszego odcienia szarości niż tych bardzo ciemnych. Wnętrze nie może być przytłoczone.

Jeśli zależy nam żeby wnętrze było przytulne wybierajmy raczej ciepłe odcienie szarości.8

18    233065

Źródła 1 2 3 4 5 6

Musimy uważać też żeby odcienie ostre, bardzo intensywne nie były nadużywane, a stanowiły tylko dodatek. Pozornie połączenie kolorów może wyglądać fajnie, ale długie przebywanie w takim pomieszczeniu może być wyczerpujące, rozpraszające. Najlepiej stosować je w takich elementach, że w przypadku gdy nam się znudzą, możemy je łatwo wymienić na inny albo zupełnie z tego koloru zrezygnować.

2 20 3435 47

Źródła 1 2 3 4 5

Przez to, że kolor szary należy do kanonu typowych kolorów biurowych zalecany jest też w tego typu wnętrzach. Został uznany za najbardziej odpowiedni w biurach, laboratoriach i pomieszczeniach, w który wymaga się skupienia oraz wykonywana jest praca twórcza. Działa łagodząco i uspokajająco, poprawia koncentrację oraz zapewnia dobre samopoczucie. W domowym biurze zatem też się sprawdzi.

89 90 91

Szary przez swoją ponadczasowość sprawdza we wnętrzach w każdym stylu.

W stylu industrialnym wykorzystywany jest przede wszystkich surowy beton i elementy stalowe. Designerskie dodatki na takim tle stają funkcjonalne. Takie zestawienie skromności i nowoczesnego wzornictwa odnajduje się też w popularnym obecnie minimalistycznym nurcie.

W klasycznych i rustykalnych wnętrzach sprawdza się odcień popielaty. Często działa uspokajająco na bogactwo wzorów i kolorów przez co wnętrza co ciekawe i niebanalne.

6 26 37 38Źródła 1 2 3 4

Podsumowując – z czym łączyć szarości? Można praktycznie ze wszystkim. Żółcie, czerwienie czy pomarańcze wydają się jeszcze cieplejsze niż w rzeczywistości, a kolory zimne łagodnieją i jednocześnie stają się dużo przyjemniejsze w odbiorze. Poczucie świeżości i harmonii wprowadzimy zestawiając z jasnym drewnem. żeby było różnorodniej można zestawiać ze sobą różne faktury szarości.

Najpowszechniej widzimy szarość zestawioną z bielą w różnych konfiguracjach. Dla wzmocnienia aranżacji możemy dodać elementy w intensywnych odcieniach, zieleni, czerwieni lub czerni. Bardzo nowocześnie wygląda użycie pomarańczowego, żółtego lub turkusu. Natomiast jeśli wolimy pozostawić ją stonowaną uzupełnijmy wystrój o błękity czy beże.

Jeśli chodzi o pastele to szary nadaje im charakteru. Są mniej cukierkowe.

4 6c49ea4f9b84a9443270ff9c2b815b3b 14 22 3971 59 8170 73

Źródła 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

A w następnej części skupię się na szarościach w stylizacjach typowo modowych i analizach kolorystycznych związanych z ubiorem!